غار جذاب یخی چخما

فصل تابستان و گرمای آن بهترین زمان برای سفر به نقاط سرد کشورمان است. شاید مانند خیلی های دیگر، دیدن برف زمستان و خنکای آن به خصوص در گرمای طاقت فرسای خورشید، شما را هم خوشحال کند، اگر چنین است پس باید بار سفرتان را ببندید و به سمت استان چهارمحال و بختیاری رهسپار شوید. می خواهیم شما را به سمت یکی از نادرترین غارهای ایران با خود همسفر کنیم. این غار به اندازه ای زیباست که هیچ نمونه ی مشابه دیگری در ایران ندارد و اگر بخواهید مانند آن را ببینید باید به روسیه یا ایسلند سفر کنید. در ادامه می خواهیم راجع به این شگفتی طبیعت بیشتر بگوییم غار یخی چما غاری در فاصله ی ۲۵ کیلومتری از روستای چلگرد است و همان طور که از نام آن پیداست، جایی سراسر پوشیده از برف و یخ است که حتی در ماه های گرم تابستان هم سرمای خود را حفظ می کند. البته در فصل تابستان که هم گرم تر است و هم میزان بارش باران کمتر، ضخامت بعضی از لایه های یخی کمتر می شود و سست هم می شوند. به همین دلیل هر آن احتمال ریزش یکی از آن ها وجود دارد، بنابراین باید از عبور روی آن ها خودداری کرد. ارتفاع بعضی از قسمت برف ها تا ۴۵ متر هم می رسد.

اما، اگر در شمار کسانی باشید که جاذبه های طبیعت شما را به نشاط می آورد، آن لحظه تازه آغاز گردش شورانگیز شما فرا رسیده است به خاطر این که در روبروی خود دهنه غاری را می بینید که در بسترآن آبی بر صخره ها جاری است و سقف سفید برفی غار با اشکال هندسی اش، آن قدر فریبایی دارد که مقاومت بسیاری از گردشگران را برای ندیدن و نرفتن در غار به سرعت درهم می شکند و صد البته که پا گذاشتن در غار همانا و اغواهای فریبنده این تونل – غار یخی شگفت انگیز همان، که تا پس از ساعتی غارنوردی و فروآمدن چک چک قطرات سرد برفهای آب شده بر تنتان، به سختی از آن دل بکنید و تو گوئی به ناگهان نوعی حس نهفته شیطنت آمیز کودکانه ای در شما بیدار می شود که به هر بهانه ای متوسل شوید و پا پس کشید و از آن غار نادری که در ابتدا تا اندکی وهم آلود به نظر می آمد، بیرون نیایید. با گرم شدن هوا و تغییر شرایط اقلیمی در سالهای اخیر، اندک اندک برفها آب شده و به خصوص چشمه آب سرد آن روان شده و همین امر سبب شده آب در زیر توده یخی به حرکت درآید و برفها را قطره قطره در خود فرو برد و در نتیجه زیرآن پیکره عظیم یخی یک تونل مانندی شکل گرفته که کف آن سردترین و شیرین ترین آب در جریان است و در سقف برفی آن زیباترین شکل های هندسی به وجودآمده است در مصاحبه های صورت گرفته یکی از مصاحبه کنندگان به درستی اظهار داشت که طول و عرض غار یخی در زمستان و تابستان تفاوت پیدا می کند ولی اعدادی که ایشان ارائه نمود مبنی بر این که در تابستان طول غار یخی به 500 متر و عرض آن به حدود 5 متر تقلیل می یابد. با مشاهدات عینی نگارنده که در شهریور 1394به غار یخی رفته بودم همخوانی نداشت و طول و عرض غار بسی بیشتر از این ارقام بود.

درباره معنای چم در گویش بختیاری باید گفت، در اصطلاح چم به معنای مرغزار و جوشش آب در مرغزار یا مرغزار کنار جوی گفته می شود و از این رو، گردشگران این نام را بر تابلوهایی که در امتداد رود کوهرنگ هست مشاهده می نمایند. چما جمع چم می باشد و از آن جائی که چند مرغزار آبی در مجاورت غار یخی است به این ناحیه چما گفته می شود .پیشوند و پسوند چم و چما مانند چم چم، چمدره ،چم چنگ ،چمالی و.. در نامگذاری ها متداول است و به نظر می آیدآن نامهای زیبا وخوش آهنگ برازنده مناطق رویایی استان چهارمحال و بختیاری است.

سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده است,در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.

برای بازدید از این غار زیبا هیچ موانعی و یا ساعت خاصی ندارد گردشگران میتوانند به راحتی از این کمیاب و شگفت انگیز دیدن کنند و در ایام تابستان شهریور ماه و مرداد توصیه نمیشود از این مکان دیدن کنید چون قطر برف ها نازک میشود و خطرناکه

پشتیبانی : 07735426111