شیرینی های مخصوص شب یلدا

شب یلدا

نیم ساعت گشت و گذار در فضای مجازی کافی است تا متوجه شوید چقدر بازار تهیه شیرینی های مخصوص شب یلدا داغ است. زمانی سفره های شب یلدا با خوراکی ها و تنقلات خوشمزه، قاچ های هنداونه و دانه های انار و به سادگی هر چه تمام تر تکمیل می شد، اما امروزه رنگ و لعابی که بر سر این سفره مشاهده می شود اهمیت بسیار زیادی دارد.

امروزه تهیه شیرینی های مخصوص شب یلدا به قنادی ها و شیرینی فروشی ها نیز راه یافته است. چند روز مانده به این شب بلند، بسیاری از قنادی های کشور، کیک ها و شیرینی های ویژه ای را برای این شب تهیه کرده و اغلب آن ها از طرح هندوانه و رنگ های سبز و قرمز با دانه های سیاه رنگ برای تهیه کیک های مخصوص شب یلدا استفاده می کنند.

شیرینی ها و کیک های یلدایی صرفا به قنادی ها محدود نمی شود. اگر سری هم به آشپزخانه بانوهای خوش سلیقه ایرانی بزنید متوجه می شوید با صبر و حوصله بسیار زیادی در حال تدارک دیدن شیرینی های خانگی برای شب یلدا هستند.

این مقدمه را ارائه کردیم تا شما را برای مطالعه یک مقاله متفاوت و اشتها آور آماده کنیم. اگر می خواهید امسال یک شب یلدای رویایی داشته باشید با مطالعه این مقاله ما را همراهی نمایید.

شیرینی مخصوص شب یلدا

تارت ها! پیشنهاد ویژه شب یلدا

اگر شکل و شمایل شیرینی هایی که تهیه می کنید برای شما به شدت حائز اهمیت است پیشنهاد می دهیم انواع تارت ها و بخصوص تارت های انار را برای این شب آماده کنید. تارت ها شیرینی هایی هستند که با میوه های مورد نظر شما تزیین می شوند. در واقع خمیر تارت همواره یک فضای آماده برای قرار دادن انواع قاچ میوه  دارد.

تارت ها انواع مختلفی دارند. برخی از آن ها را بر پایه خمیر تارت تهیه می کنند و نیاز به فر دارند، اما اگر امکان استفاده از فر را ندارید، می توانید از تارت هایی با پایه شکلات استفاده کنید. این تارت ها برای آماده شدن نیاز به یخچال دارند و شکل اولیه خود را تا پایان مهمانی و زمان سرو حفظ می کنند.

تارت انار و تارت هایی که با استفاده از خمیر تارت و به شکل قاچ های هندوانه در می آیند پیشنهاد ویژه ای است که می توانید برای این شب بکار ببرید. سعی کنید تارت ها را در اندازه های کوچک درست کنید تا مهمان ها بتوانند انواع شیرینی هایی که تهیه کرده اید را امتحان کنند. بعد از تهیه تارت ها به سراغ گزینه های بعدی بروید.

تارت مخصوص یلدا

رولت های هندوانه ای شکل

اگر با طرز تهیه رولت ها آشنایی دارید، کافی است مقداری رنگ خوارکی تهیه کرده و رولت های هندوانه ای شکل را برای شب یلدا آماده کنید. در این خصوص نیاز به رنگ های قرمز، سبز و مقدار بسیار کمی رنگ سیاه برای دانه ها هندوانه دارید.

رولت ها از پرطرفدارترین شیرینی های موجود در سطح جهان هستند و قطعا می توانند به عنوان یک پیشنهاد ویژه برای شیرینی شب یلدا معرفی شوند. اگر با طرز تهیه رولت آشنایی ندارید، باید بگوییم صدها وب سایت فعال در این زمینه، آموزش های فوق العاده ای برای طرز تهیه این شیرینی ارائه کرده اند.

رولت ها از جمله شیرینی هایی هستند که برای تهیه نیاز به دستگاه های مخصوص همچون همزن برقی و فر دارند. اگر نمی توانید این شیرینی را در منزل تهیه کنید، اصلا نگران نباشید چرا که انواع رولت های شب یلدا در قنادی ها یافت می شود و شما می توانید به میزان مورد نیاز از آن ها خریداری کنید.

رولت های هندوانه ای یلدا

کیک هایی با تزیین دانه های انار

دانه های انار برای تزیین کیک، کاربرد چندانی ندارد، با این حال در این شب خاص می توانید از دانه های انار برای تزیین کیک استفاده کنید. کیک شکلاتی با تم خیس به همراه تزیین انار می تواند یک گزینه ایده آل باشد. اگر تاکنون چنین کیکی را امتحان نکرده اید یا تصور می کنید ممکن است مهمان های شما از تم انار بر روی کیک شکلاتی استقبال نمی کنند، بهتر است از تعداد محدودی دانه انار برای تزیین کیک استفاده کنید.

کیک های اسفنجی که لایه های داخلی آن ها با مقدار بسیار زیادی خامه شکل گرفته است، برای تزیین با انار مناسب هستند. بسته به سلیقه خود و طبع مهمان ها میزان انار را تعیین کنید.

بهتر است مقداری از دانه های انار را نیز در کناره های کیک و بر روی ظرف پایه ریخته و یک صحنه جذاب را ایجاد نمایید. برخی از قنادی در چند سال اخیر با استفاده از دانه های انار کیک های خود را برای این شب بلند تزیین کرده اند.

شیرینی با تزیین ژله انار

طرز تهیه ژله انار را که می دانید. کافی است این دفعه یک ژله سفت و محکم درست کنید و آن را داخل قالب های کوچکی که برای تهیه یخ استفاده می کنند بریزید. داخل قالب ها مقداری دانه انار ریخته و سپس مایع ژله را داخل آن بریزید.

بعد از چند ساعت با یک صحنه زیبا مواجه می شوید. حال شیرینی های مورد علاقه خود را تهیه کرده و با خامه تزیین کنید. بعد از اینکار قطعات ژله انار را برداشته و بر روی شیرینی ها قرار دهید.

همچنین می توانید کاپ کیک های ساده را آماده کرده و مقداری از مواد داخل آن ها را خارج کنید سپس قالب های ژله ای را داخل آن ها قرار دهید. در این صورت بهتر است میزان اندکی خامه بر روی کاپ کیک بریزید طوری که بیشتر به مافین شباهت داشته باشد تا کاپ کیک! با کاپ کیک های شکلاتی نیز می توانید همین کار را انجام دهید. طعم آن ها شباهت بسیار زیادی به تارت دانه های انار خواهد داشت.

کاپ کیک های یلدایی

کیک ساده با تزیین هندوانه

طرز تهیه این کیک کار بسیار راحتی است. ابتدا باید بپرسیم که شما طرز تهیه کدام یک از کیک ها را می دانید؟ هر بانوی ایرانی حداقل طرز تهیه کیک وانیلی را می داند. برای تهیه این کیک زیبا و خوشمزه نیز می توانید از همان کیک وانیلی استفاده کنید. اگر هم طرز تهیه این کیک را نمی دانید کافی است به یکی از فروشگاه های سطح شهر رفته و پودر آماده این کیک را خریداری کنید.

کیک را طبق دستورات موجود در این خصوص تهیه کنید. خامه را با استفاده از رنگ های قرمز و سبز در دو ظرف متفاوت تهیه نمایید. به احتمال بسیار زیاد یک کیک نرم با ارتفاع مناسب و البته پف زیاد دارید.

کیک را به دو قسمت تقسیم کنید. بر روی قسمت پایین مقداری خامه سبز رنگ بزنید و بعد از قرار دادن لایه بالایی، تمام سطح کیک را با خامه قرمز رنگ بپوشانید. ( به غیر از لایه پایین به اندازه یک الی دو سانتی متر که باید به رنگ سبز باشد) می توانید از دانه های شکلات برای نشان دادن دانه های هندوانه استفاده کنید.

کیک با تزیین انار

شیرینی های آجیلی

درست است که شب یلدا با خرید هندوانه و انار گره خورده است، اما نباید از این واقعیت هم دور شویم که امروزه این سفره گسترش یافته و به استفاده از انواع آجیل ها و تنقلات خوشمزه نیز مرسوم شده است. بنابراین می توانید با استفاده از دانه های ویژه ای همچون خلال بادام و خلال پسته شیرینی های خوشمزه ای درست کنید.

هر کدام از انواع شیرینی های خشک را که بلد باشید می توانید با استفاده از خلال بادام و خلال پسته تزیین کرده و برای این شب آماده کنید. کوکی ها و شیرینی نارگیلی از جمله مهمترین شیرینی هایی هستند که می توانید با استفاده از انواع آجیل تهیه کنید. با میزان کمی خمیر شیرینی می توانید تعداد قابل توجهی از شیرینی های مذکور را تهیه کنید و سفره شب یلدای زیبا و خوش آب و رنگی داشته باشید.

دسر شب یلدا

بهتر است دسر شب یلدا را با استفاده از تزیین هندوانه تهیه کنید. اگر هم نمی خواهید می توانید حدقل تعدادی دانه انار روی دسرها بریزید تا رنگ و بوی یلدا را داشته باشند.

دسرهای متفاوتی را می توانید برای این شب آماده کنید. از دسر های شکلاتی گرفته تا دسرهای وانیلی و خامه ای! سعی کنید دسر را در فنجان های کوچک تهیه کنید، چرا که قرار است شب یلدا خوراکی های بسیار زیادی تست شوند و اگر یک دسر سنگین و حجیم داشته باشید قطعا مهمانان خود را از تست کردن سایر گزینه ها محروم خواهید کرد.

کیک بستنی یلدایی

این کیک بستنی را هم می توانید در قنادی ها تهیه کنید، اما تهیه آن در منزل و توسط بانوی خوش سلیقه ایرانی عطر و طعم دل انگیزتری خواهد داشت. بسیاری از بانوان ایرانی به علت عدم آشنایی با طرز تهیه بستنی ترجیح می دهند این خوراکی خوشمزه را در شب یلدا و بیرون از منزل خریداری کنند، اما شما می توانید مقداری بستنی خریداری کرده و بعد از تهیه کیک مورد نظر خود آن را با بستنی تزیین کنید.

بستنی ها نیز رنگ های مختلفی دارند و شما می توانید به راحتی بستنی هایی با رنگ قرمز و سبز را برای تزیین کیک بستنی به شکل هنداونه خریداری کنید. اگر هم نگران این هستید که بستنی روی کیک خراب می شود می توانید از مقدار اندکی بستنی استفاده کرده و چند دقیقه پیش از سرو آن را آماده کنید چرا که آماده کردن کیک بستنی یلدایی در صورت آماده بودن مواد مورد نیاز، کمتر از بیست دقیقه زمان می برد.

شکلات شکم پر هندوانه ای

این خوراکی خوشمزه ویژه بچه هایی است که می خواهند شب یلدا را به همراه خانواده تا صبح بیدار باشند. برای تهیه این خوراکی باید شکلات های سفید و آب شده را در قالب هایی به شکل تخم مرغ که به صورت دو تکه هستند بریزید و سپس در یخچال بگذارید تا سفت شوند.

البته پیش از این کار باید با مقداری اندکی رنگ خوراکی آن ها را به رنگ سبز و قرمز درآورید. سپس داخل آن ها را با خوراکی خوشمزه پر کنید و آن ها را روی یکدیگر چفت کنید. در آخر می توانید با مقداری شکلات سیاه مایع، دانه های انار را روی قسمت بالایی ترسیم کنید. این خوراکی ها نیز تا زمان سرو باید در یخچال بمانند.

پشتیبانی : 07735426111