سه کوهه، ارگ پول ساز قاجار در زابل

در سیستان وبلوچستان بسیار جاذبه های تاریخی شگفت انگیزی وجود دارد، جاذبه هایی که با دیدنشان متحیر خواهید شد در پیشنهاد گردشگری امروز به زابل می‌رویم و از جاذبه‌ای قاجاری دیدن می‌کنیم که بسیار دل فریب است. در این بخش به ارگ سه کوهه سفر می‌کنیم، پس همراه ما باشید.

در روستای قاجاری سه کوهه در زابل ارگ سه کوهه یا قلعه سه کوهه قرار گرفته است این ارگ محل حکومت آخرین حاکمان سیستان در دوره قاجار و محل حکومت زندگی و حکومت خاندان سرابندی یا پردلی بوده است. در زمان حکومت آخرین حاکمان مستقر در این ارگ در آن ضرابخانه ای وجود داشت و به ضرب سکه می پرداختند.

این ارگ شامل سه بخش ارگ شمالی، ارگ جنوبی و ارگ میدانی است و وسعت آن به 3700 متر مربع میرسد. ارگ جنوبی یک حیاط مرکزی با مجموعه‌ای از اتاق‌ها در اطراف و یک ایوان بلند و باریک در ضلع شمالی است که حاکم زمان در آن زندگی می‌کرد.

ارگ جنوبی از حیاطی مرکزی با مجموعه‌ای از اتاق‌ها و ایوان بلند و باریک بنا شده است در آن زمان حاکم در  ضلع شمالی زندگی می‌کرد. ارگ شمالی که به آن فلک سر (ملک سار) نیز می‌گویند، استراحتگاه حاکم و همراه او بوده و از ارگ جنوبی کوچکتر بوده است.

پشتیبانی : 07735426111