سایکل توریست کیست!

سایکل توریسم
امروزه از روش های متعدد و متنوعی برای سفر به شهرها و مناطق مختلف استفاده می شود که هر کدام نیاز به شناخت و اطلاعات دارد. یکی از ارزان ترین روش هایی که به تازگی بسیاری از توریست ها از آن استفاده می کنند، سایکل توریسم است. ورزشکاران با این شیوه توانسته اند علاوه بر کاهش هزینه های سفر، به نقاط صعب العبور در مناطق مختلف نیز سفر کنند و لذت همگام شدن با طبیعت را تجربه نمایند

بالا بردن اطلاعات در زمینه سایکل توریسم

گردشگری با دوچرخه یا سایکل توریسم مفهومی است که بسیاری از مردم یا آن را نمی دانند یا درک نمی کنند. بنابراین برای آشنایی بیشتر با این موضوع، درون هر جامعه ای فعالیت های آموزشی بسیاری انجام می شود. همانند همین دوچرخه های بی دود شهری که جدیدا در شهرهای بزرگ ایران راه اندازی شده است. اگر دوچرخه دارید و دوچرخه سواری می دانید، خواهید توانست وارد عرصه سایکل توریسم شوید. اگر هم در این زمینه فعالیت می کنید، می توانید نه تنها اطلاعات خود را بالا برده بلکه به دیگر افراد نیز آموزش دهید.

سایکل توریسم چیست؟

گردشگری با دوچرخه می تواند شامل بسیاری از سفرها و گردشگری باشد، اما تعریف کلی آن که توسط سایت معروف دوچرخه سواری به نام Path Less Pedaled ارائه شده است، این گونه سایکل توریسم را شرح می دهد: «فعالیت های مربوط به سفر به منظور لذت بردن از دوچرخه سواری». اکثر انواع گردشگری با دوچرخه سواری تحت این دسته بندی های اصلی که در زیر معرفی می کنیم، قرار می گیرند (هر چند یادتان باشد که اغلب آن ها با یکدیگر، هم پوشانی دارند) و می تواند شامل دوچرخه سواری در جاده، مسیرهای ماسه ای و کوهستان باشد:

  • سفر دوچرخه سواری / تور: تورهای دوچرخه سواری چند روزه، مستقل و برنامه ریزی شده.
  • مثال ها: دوچرخه سواری در شب، مسیرهای ماجراجویانه برای دوچرخه سواری، مسیرهای تفریحی و طولانی برای سایکل توریسم مانند مسیر دوچرخه سواری در کاپادوکیه ترکیه

رویدادها: عموما تورهای دوچرخه سواری توسط گروه ها، سازمان ها، تورها و اجتماعات دوچرخه سواری برگزار می شود. این گروه ها، مسابقات دوچرخه سواری را هم عموما برگزار می کنند. به عنوان نمونه، مسابقات سایکل کراس Cyclocross، تورهای دوچرخه سواری فرانسه (یا در مجموع هر تور دوچرخه سواری که در شهرهای معروف اروپا برگزار می شود).

عموم سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه به دور یک محور گردشگری خاص می چرخد. دوچرخه سوارها سعی می کنند در اطراف یک مقصد خاص یا جاذبه های طبیعی تمرکز کنند. به این طریق نه تنها ورزش می کنند، بلکه خود را به مکان ها و جاذبه های گردشگری مختلفی که دیگر وسایل نقلیه نمی توانند بروند، می رسانند.

  • مثال: دوچرخه سواری در کوه یوتا، تورهای دوچرخه سواری کالیفرنیا، دوچرخه سواری برای چربی سوزی در مینه سوتا.

دوچرخه سواری روزانه و دوچرخه سواری شهری: در عرصه سایکل توریسم اغلب به تورهایی که در شهر و محله برگزار می شود، گفته می شود. این تورها برای بازدید از جاذبه های شهری و رفت و آمد در شهرها برگزار می شود. همانند تورهای دوچرخه سواری که در شهر آمستردام برپا می شود.

فواید گردشگری با دوچرخه برای جوامع محلی

سفر با دوچرخه یا گردشگری با دوچرخه به ویژه برای جوامع روستایی بسیار سودمند است. دوچرخه سواران و تورهای تفریحی دوچرخه سواری به دنبال مسیرهای روستایی کم نظیر و کمتر شناخته شده هستند. مسیرهایی که از مسیر شلوغ و ماشین رو به دور باشند و هیچ سر و صدای موتوری اطراف آن ها را آلوده نکند. آن ها پدال می زنند و بدون هیچ صدایی و به آرامی درون طبیعت و جاده های مالرو حرکت می کنند.

در نتیجه سایکل توریسم می تواند گردشگر را برای ساعات بیشتر و طولانی تری درون یک منطقه نگاه دارد. همین موضوع نیز، به معنی صرف هزینه های بیشتر برای دریافت خدمات بیشتر در جوامع روستایی است. پس به مردم شهرهای کوچک و دور افتاده کمک بیشتری خواهد شد.

مطالعات نشان می دهد که در جوامع پیشرفته سایکل توریسم ۴۰ درصد بیشتر از تورهای اتوبوسی برای جوامع محلی درآمدزا بوده است.

پشتیبانی : 07735426111