دانستنی های جزیره کیش

کیش جزیره ای است که آب مورد نیاز مردم آن از  قنات ها تامین می شود. این قنات بیش از 2500 سال قدمت دارد. اگرچه قنات ها از نظر طول و عمق قابل مقایسه با دیگر قناتهای موجود در ایران نیست اما حفاری آن و هدایت آب با شیب ملایم به سراسر جزیره در زمان خود از پیشرفته ترین روش ها بوده است. با توجه به قدمت شش هزار ساله احداث قنات در ایران صاحبان اصلی این قنات ها بدون شک ایرانیان هستند

این شهر بیش از 10 هزار مترمربع مساحت دارد که اکنون کاریز کیش خوانده می شود. کاریز در قدیم به معنای قنات بوده است. این مجموعه در عمق 16 متری سطح زمین قرار دارد که سقف آن 8 متر ارتفاع دارد و مملو از صدف، سنگواره و مرجانهای است که قدمتی بین 270 – 570 میلیون سال قدمت دارند. مجموعه کاریز در فاز یک خود دارای بخش های مختلفی از جمله غرفه های صنایع دستی ایران وجهان، رستوران سنتی و جدید، موزه، سالن آمفی تئاتر، سالن کنفرانس و گالرهای هنری را داراست

آب و هوای کیش/ جزیره کیش آب و هوایی گرم و خشک دارد و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی است. تابستان های آن گرم و طولانی و زمستان ملایم و کوتاه است. توده های مختلف هوای شمال غرب و جنوبی بر آب و هوای جزیره تاثیر می گذارند و البته در کل خشک و کم باران است و بارندگی عمدتا در زمستان به شکل رگبار و سیلاب است. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالاست و گاهی به صد در صد هم می رسد. در این جزیره برف و یخبندان وجود ندارد.بهترن زمان سفر به کیش ماه های آذر تا اردیبهشت است که جزیره هوایی لطیف و دلپذیر دارد. برای کسب اطلاعات از تاریخ و قیمت تور کیش و مناطق دیدنی آن از لینک زیر دیدن کنید.

بازار و فروشگهای کیش/بازارها و مراکز خرید، نیروی محرکه اقتصادی کیش هستند که با معماری مدرن  وزیبادر منطقه خلیج فارس و خاور میانه منحصر به فرد بوده وبا انوع کالاها وشعبات  نمایندگیهای شرکتهای بزرگ دنیا به فعالیت اشتغال دارند. این بازارها ومراکز تجاری بی شک یکی از جاذبه های اصلی کیش می باشد که سالانه تعداد قابل توجهی از مسافران وگردشگران را به جزیره کیش جذب می نمایند.گردشگران ومسافران باهر قصدونیتی که به کیش سفر نمایند بطور حتم ازبازارها دیدن کرده و دست خالی برنخواهند گشت. درکیش بازارها و مجتمع های تجاری بزرگ وجود دارد که بیشتر آنها قدمت 10ساله دارد. این بازارها زیر نظر جامعه بازاریان و بازرگانان کیش اداره می شوند.این بازارها عبارتند از: بازار سفین، بهکیش، بازار خدماتی هرمز، مرکز تجاری، بازار مرجان، بازار مروارید، بازار پانیذ، پردیس 1و2 ، بازار پارس خلیج، ونوس، مریم، زیتون، دیپلمات، دامون، عرب ها، رویال مال.

ساحل زیبای کیش /جاذبه اصلی این جزیره سواحل مسحورکننده آن است. اگرچه کیش جزیره بزرگی نیست ولی بیشتر آن از سواحل زیبایی پوشیده شده که می توانید از شنا در آبهای فیروزه ای آن لذت ببرید. صخره های مرجانی در بستر ذریا، آب را پاکیزه و زلال می کنند تا دنیای زیر آب را به خوبی ببینید. سواحل کیش یکی از بهترین جاذبه های جزیره کیش است.

کشتی یونانی/اگر در ساحل غربی جزیره قدم بزنید، کشتی متوقف شده ای در دریا میبینید. 50 سال پیش، در تابستان سال 1345 ،  این کشتی که متعلق به یونانیان بود بیش از حد لازم به ساحل نزدیک شد و در گل و لای گیر افتاد، از آن موقع به بعد برای همیشه در ساحل ماندگار است. هنگام غروب خورشید که آسمان به رنگهای نارنجی و ارغوانی در می آید، منظره این کشتی بسیار شاعرانه است کشتی یونانی برای بسیاری تبدیل شده است به سمبل جزیره کیش.

شهر باستانی حریره/شهر حریره که روزگاری شهری بزرگ و آباد بوده، در گستره ای که حدود 120 هکتار وسعت دارد دیده می شود. بقایای این شهر در امتداد ساختمان بندرگاه و دفاتر آن دیده می شود. حریره، طبق نظر سازمان میراث فرهنگی، هشتصد سال قدمت دارد و دوران طلایی آن از سال 367 تا 912 هجری قمری بوده است. آنچه از آن باقی مانده حجمی از معماری شهری است ولی تاقی ها و سقف ها به ندرت سالم مانده.

پارک دلفین/

این مجموعه تفریحی دارای فضای سبز با انواع گونه های مختلف گیاهی، باغ پرندگان و تنها دلفیناریوم ایران است و در مساحتی حدود 100 هکتار در جنوب شرقی کیش قرار دارد.

این فضای سبز شامل گونه های گیاهی از قبیل هزاران درخت نخل، بنجامین های بزرگ، درختان انجیر معابد، اوکالیپتوس، آکاسیا، مورد، کهور، گل ختمی و بسیاری گونه های دیگر است

در دلفیناریوم این مجموعه گونه های مختلف پستانداران دریایی از قبیل دلفین، گراز دریایی، گربه دریایی شمالی، شیر دریایی شمالی و جنوبی و پنگوئن نگهداری می شود و بازدیدکنندگان می توانند از هنرهای نمایشی آنها لذت ببرند

ساعات کاری درکیش/ادارات معمولا از 7/30 تا 14/30و بعد از ظهرها از 17/30 تا 20/0

بانک ها از ساعت 8 صبح تا 13/30 و بعداز ظهر از 17 تا 19

مراکز خرید و دیگر مراکز خصوصی، هفت روز هفته از ساعت 9 صبح تا 13/30 و بعدازظهر از 17 تا 23 مشغول به کارند

پشتیبانی : 07735426111