برنامه ریزی سفر

بی مقدمه باید بگوییم که سفر لازمه اساسی حیات است. همه ما با سفر کردن، تمامی وابستگی‌ها و دغدغه‌های روزمره خود را برای چندین روز به دست فراموشی میسپاریم و می‌توانیم با آغوش باز به استقبال زیبایی‌های دنیا برویم. زیبایی‌هایی که شلوغی‌های زندگی ماشینی امروز، شانس درک عمیق آن را از ما گرفته است.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا برای بازسازی روح و جسم خود، زمانی را برای تفریح و سفر اختصاص دهید. البته یادتان باشد که سفر کردن، آداب و برنامه‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان بدون مقدمه و بی برنامه ریزی به دل جاده زد. اگر  میخواهید تجربه خوبی از سفر به یادگار بگذارید، باید با برنامه ریزی دقیق پیش بروید. البته این برنامه ریزی نباید به گونه‌ای باشد که شانس تجربه اتفاقات غیر مترقبه را از خود سلب کنید. بلکه باید با تطبیق دادن سلیقه و خواسته خود با امکانات در دسترستان، بهترین انتخاب را داشته باشید.

در ادامه یازده گام اساسی که باید پیش از هر سفری برداشته شود را توضیح می‌دهیم.

گام اول: هزینه سفر را مشخص کنید

یکی از مهم‌ترین لازمه‌های سفر، پول است. در واقع بودجه‌ای که برای سفر تعیین کرده‌اید، به انتخاب شما جهت می‌دهد. در صورتی که بودجه زیادی را برای سفر کنار گذاشته باشید، انتخاب‌های زیادی خواهید داشت و می‌توانید به سراغ کشورهای خارجی و سفرهای گران بروید. اما اگر به دنبال یک سفر اقتصادی با بودجه اندک هستید، باید انتخاب‌های خود را محدودتر کنید و از میان سفرهای داخلی، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، تعداد روزهای سفر است. مسلم است که با طولانی شدن سفر، هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند. پس سعی کنید با مشخص کردن تعداد روزهای سفر خود، برآورد هزینه انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید راحت‌تر هزینه مربوط به خورد و خوراک، اقامت و… را برآورد کنید. البته ناگفته نماند که محل اقامت نیز به طور مستقیم بر هزینه‌های سفر تاثیر می‌گذارد. بدون شک هزینه اقامت در یک هتل مجلل و لوکس، با هزینه اقامت در یک ‌هاستل یا مسافرخانه یکسان نیست!

گام دوم: مقصد را مشخص کنید

یادتان باشد که بی برنامگی تجربه تلخی از سفر را در ذهنتان حک خواهد کرد. پس سعی کنید در ابتدای کار مقصد سفر را مشخص کنید. به این ترتیب می‌توانید راحت‌تر برای محل اقامت و سایر جزئیات سفر برنامه ریزی کنید. بهتر است در زمان تعیین مقصد، سایر اماکن دیدنی سفر را نیز تعیین کنید. به این ترتیب می‌توانید برای روزهایی که در سفر هستید، برنامه مشخصی داشته باشید.

 گام سوم: همه چیز را رزرو کنید

هرگاه که توانستید پس از برآورد بودجه، مقصد را مشخص کنید باید برای رزرو محل اقامت و بلیط هواپیما اقدام کنید. در این مرحله نیز باید مطابق با سلیقه و بودجه تعیین شده پیش بروید. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که مسیر سفر به اندازه به مقصد رسیدن برایتان جذاب است، بهتر است به سراغ وسایل نقلیه‌ای مثل: اتوبوس و قطار بروید. اما اگر ترجیح میدهید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مقصد برسید و زمان خود را در مسیر تلف نکنید، هواپیما انتخاب بهتری برایتان خواهد بود.

محل اقامت نیز از دیگر نکات قابل توجه در زمان سفر است. برخی از افراد به کوله گردی و یا اقامت در هاستل علاقمندند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند تا در سفر از بهترین امکانات هتل‌های چند ستاره استفاده کنند. به همین دلیل باید نیاز و سلیقه خود را به خوبی بشناسید و سعی کنید در این راه بهترین انتخاب را داشته باشید. انتخابی که همخوانی مناسبی با بودجه شما دارد.

گام چهارم: برای روزهای سفر برنامه بریزید

بعد از اینکه رزرو هتل و وسیله نقلیه سفر را انجام دادید، با توجه به بودجه‌ای که برایتان باقی مانده است، برای ادامه سفر برنامه بریزید. برای اینکه با جاذبه‌های گردشگری مقصد سفرتان آشنا شوید، از بستر اینترنت و اپلیکیشن‌های موجود استفاده کنید. در ادامه می‌توانید با توجه به سلیقه خود، این جاذبه‌ها را اولویت بندی کنید.

در صورتی که برای روزهای در سفر برنامه ریزی مشخصی داشته باشید، در حین سفر سردرگم نخواهید شد و بر طبق برنامه مشخصی پیش می‌روید. یادتان باشد که هیچ وقت شانس تجربه خوشمزه‌ترین غذاها و دسرهای کافه‌ها و رستوران‌های پرطرفدار شهر مقصد را از دست ندهید. سعی کنید در طول سفر  در میان بازدید از جاذبه‌های گردشگری شهر مقصد، برای حضور در کافه و رستوران‌های معروف هم برنامه داشته باشید.

گام پنجم: مدارک خود را بررسی کنید

پیش از سفر تمامی مدارک خود را بازبینی کنید. مدارک هویتی در تمامی مراحل سفر به دردتان خواهد خورد. از مرحله چک کردن بلیط گرفته تا زمان اقامت در هتل به مدارک هویتی نیاز خواهید داشت. پس سعی کنید هیچ چیز را از قلم نیندازید. گذرنامه، بلیط  رفت و برگشت، شناسنامه، کارت ملی و کارت‌های اعتباری از مهم‌ترین اسناد و مدارکی هستند که باید در طول سفر به همراه داشته باشید.

گام ششم: مشخص کردن مکان هایی برای خوردن و آشامیدن

شما می توانید از طریق غذا و نوشیدنی در مورد مقصد سفر خود چیزهای زیادی بیاموزید. گشت و گذار در رستوران ها، کافه ها و سفرخانه های محلی مطمئنا بهترین خاطرات یک سفر را رقم می زند. برای داشتن یک سفر عالی بهتر است از قبل لیستی از رستوران ها و کافه هایی که می خواهید در طول سفر خود به آن ها سری بزنید، تهیه کنید. می توانید در این لیست مواردی مانند کافی شاپ ها، کافه ها، رستوران ها، غذای خیابانی، قهوه خانه ها، رستوران های محلی با غذاهای محلی معروف را یادداشت کنید. بهترین منبع برای یافتن این دسته از اطلاعات شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، پینترست و گوگل است.

گام هفتم: گذرنامه خود را بررسی کنید

سفر همیشه به همراه خود شادی و خاطرات خوب به همراه دارد اما چیزی که ممکن است کمی این شادی را خدشه دار کند، کسری مدارک است. اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید و هنوز گذرنامه ندارید، زمان کافی برای ارائه درخواست خود در نظر بگیرید. این زمان باید حداقل ۶ هفته قبل از عزیمت و ترجیحاً به محض رزرو پرواز و محل اقامت است. اگر گذرنامه دارید، تاریخ انقضا آن را حتما بررسی کنید، برای اکثر کشورها لازم است گذرنامه شما شش ماه بیشتر از تاریخ اقامت شما اعتبار داشته باشد و صفحات خالی کافی برای مهر/ ویزا داشته باشد.

گام هشتم: کپی اسناد مهم را تهیه کنید

هنگامی که شما در حال برنامه ریزی برای سفر هستید، گاهی اسناد مهم را فراموش خواهید کرد. با جا گذاشتن برخی از مدارک مهم ممکن است کل سفر خوش شما به ناگهان تبدیل به جهنم شود، بهترین کار این است که قبل از سفر لیستی از مدارک مورد نیاز سفر را تهیه کنید. برای اطمینان می توان از مدارکچنیدن کپی نیز تهیه کنید، در ادامه برخی از مدارک که معمولا در سفر مهم هستند را ذکر کردیم:

 • گذرنامه
 • ویزا
 • بلیط پرواز
 • برنامه های سفر
 • رزرو هتل
 • مدارک رزرو اتومبیل اجاره ای
 • رزرو تور
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت های اعتباری
 • و هر چیز دیگری که برای سفر خود رزرو کرده اید

اگر حمل نسخه های کاغذی مدارک برای شما کار دشواری است، می توانید از مدارک خود اسکن گرفته و در ایمیل یا فلش مموری کپی بگیرید. نسخه های چاپی برخی از اسناد مهم هستند زیرا همیشه برای جستجوی ایمیل به اینترنت دسترسی نخواهید داشت.

گام نهم: هوشمندانه چمدان ببندید

سعی کنید در زمان بستن چمدان به سراغ راحت‌ترین لباس‌ها بروید. حتما پیش از بستن چمدان، آب و هوای شهر و کشور مقصد را بررسی کنید و مطابق با آب و هوای آنجا چمدانتان را آماده کنید. یادتان باشد که لباس‌های خود را بر اساس تفریحاتی که قرار است در طول سفر انجام دهید، انتخاب کنید. بدون شک برای سافاری، پارک آبی و… به لباس‌های متفاوتی نیاز خواهید داشت. در صورتی که در هتل اقامت دارید، نیازی نیست تا با قرار دادن لوازم بهداشتی در چمدان بار خود را سنگین کنید. زیرا در هتل لوازم بهداشتی، حوله و… در اختیار مسافران قرار میگیرد.

۵ نکته برتر در زمینه بستن چمدان سفر:

 • از آب و هوای مقصد اطلاع کسب کنید، این امر به کاهش حجم لباس های چمدان کمک می کند.
 • هنگام پرواز، تعدادی از لباس های شخصی را در کیف دستی خود بگذارید، در صورتی که چمدان ها دیر تحویل داده شود می توانید لباس خود را عوض کنید.
 • آگاهی از نوع فعالیت هایی که قصد دارید در طول سفر انجام دهید به شما امکان انتخاب لباس های مناسب را می دهد.
 • امکانات محل اقامتی که قصد دارید در آن اقامت کنید را بشناسید. اگر در هتل اقامت دارید، نیازی به بردن وسایلی مانند حوله، سشوار یا ملافه نیست.
 • وسایل الکترونیکی خود را شارژ کرده و آوردن تمام وسایل الکترونیکی اطمینان حاصل کنید.

گام دهم: اطمینان از کارت های اعتباری و حساب های بانکی

زمانی که سفر هیجان انگیز خود را شروع می کنید هیچ چیز نمی تواند به اندازه مسدود شدن کارت های اعتباری و حساب های بانکی مسافرت شما را خراب کند. قبل از سفر حتما از اعتبار کارت های بانکی خود مطمئن شوید. بهتر است چندین کارت به همراه داشته باشید تا در صورت مسدود شدن کارت یا مشکلات بانکی از دیگر کارت ها استفاده کنید. همراه داشتن کمی پول نقد نیز به راحتی خیال شما در طول سفر می افزاید.

گام یازدهم: تائیدیه پروازها و رزروهای آنلاین بررسی کنید

خوب، آخرین نکته ما برای سفر، تأیید زمان حرکت است. اگر پروازی را انتخاب کرده اید که در چندین مکان توقف می کند یا با چندین پرواز به مقصد مورد نظر خود می رسد، حتما قبل از سفر از ساعت دقیق آن ها اطلاع داشته باشید. این مورد برای مواردی هم که با قطار یا اتوبوس سفر می کنید نیز صدق می کند. بنابراین، یک روز قبل از عزیمت، زمان پرواز یا سایر گزینه های حمل و نقل سفر خود را بررسی کنید.

اگر قصد دارید که با ماشین شخصی سفر خاطره انگیز خود را شروع کنید، بهتر است قبل از سفر معاینه فنی ماشین را انجام دهید و تعمیرات لازم را انجام دهید. یک بار دیگر قبل از شروع سفر خود با هتل و مکان هایی که از قبل رزرو کرده اید تماس بگیرید تا از تائیدیه آن ها مطمئن شوید.

پشتیبانی : 07735426111